SPM6550T-1R5M-HZ
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
SPM6550T-1R5M-HZ
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 7.10mmL×6.50mmW×5.00mmH SMD/SMT 1.5 µH 20 % 10.3 A 6.4 Ω
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)5 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency100 kHz
TypeWirewound
Current Rating10.3 A
DC Resistance (DCR)6.4 Ω
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingShielded
Inductance1.5 µH
inductance tolerance20 %
Saturation Current10.3 A